Масові відкриті онлайн-курси: що це і як це працює?

Масові відкриті онлайн-курси, або МВОК (Massive Open Online Courses, MOOC) – порівняно нова тенденція у світовій освіті. Новий погляд, сучасні технології, зручний формат… Зрозуміло, що ця течія швидко набула популярності та викликала шквал захоплених відгуків та критичних зауважень.

online 500x230

Про формат

Навчання на МВОК вирізняється зручністю та поєднує в собі всі переваги дистанційної освіти.

Лекції складаються з коротеньких відеороликів, завдання подаються у вигляді тестів, можливі й творчі роботи (не завжди на оцінку), також слухачі курсу можуть отримати додаткові матеріали (презентацію лекції, статті із зазначеної теми, дані для обробки тощо). МВОК-платформи забезпечують спілкування слухачів між собою та із викладачем у форматі обговорення (форуму). Зазвичай навчання на таких курсах безкоштовне. Платні потребує отримання верифікованого сертифікату, який підтверджує проходження курсу конкретною особою.

Про переваги

Отже, маємо низку цілком очевидних переваг навчання на масових відкритих онлайн-курсах:

 • можна вчитись будь-коли і будь-де, користуючись зручним для вас пристроєм (телефон, планшет чи ПК)
 • можна обрати зручний темп навчання і слухати лекції стільки разів, скільки вам треба (а не оце: «повторіть, будь ласка, два останні речення, бо в мене паста закінчилась…»)
 • можна отримати знання навіть, коли ти мешкаєш у якійсь Забурбелівці і доїхати до найближчого райцентру коштує чимало (головне, щоб Забурбелівка була з Інтернетом)
 • можливість безкоштовно слухати лекції провідних викладачів відомих вишів та ще й ставити їм запитання у обговореннях
 • курси можуть стати гарною можливістю підвищити свій професійний рівень
 • можна прослухати лише ту лекцію, яка є актуальною саме для вас зараз, весь курс слухати не обов'язково, тим паче складати іспит
 • можна обирати будь-яку кількість курсів без ризику для гаманця (не довчився, не цікаво – ну, то й що?)

В решті-решт, вчитися – це модно, вчитися – це корисно і вчитися – це цікаво!

Про можливості

МВОК-платформи активно закликають освітні заклади до співпраці, пропонують запровадити так зване «змішане навчання» (blended education). Формат такого навчання передбачає використання відеолекцій у якості базового ознайомлення з темою, а зустрічі в аудиторіях використовувати для обговорення найважливіших питань та остаточного оцінювання знань студентів.

В США подекуди (в Каліфорнії, наприклад) вже досить успішно практикують таку форму навчання. Ініціатори МВОК в Україні також прагнуть запровадити подібну систему освіти, та лишається ще багато проблемних питань.

Але переваги змішаного навчання мають принципово змінити підхід до освіти та мотивацію учнів.

Про проблеми

Саме час перейти до протиріч та проблемних моментів МВОКів:

 • язиковий бар’єр. Переважна кількість лекцій на міжнародних онлайн-платфорамах записана англійською мовою. Зараз, звісно, деякі курси перекладено й українською, що дає змогу дивитись лекції з українськими субтитрами. Та все одно без володіння англійською доведеться суттєво звузити коло вибору курсів
 • cамодисципліна слухачів курсу. Отак свобода вибору може повернутися бідою для неорганізованих осіб, яким таки звичніше вчитися під постійним контролем та понуканням
 • вміння викладача (лектора) працювати в онлайн-середовищі. Надзвичайно важлива риса, що може стати визначальним фактором для успіху цілого курсу
 • деякі проблеми з визнанням сертифікатів та ідентифікацією особи, що пройшла навчання. Технологія ще не досконала, тож поки що цей документ без печатки здатний лише прикрасити ваше портфоліо особистих досягнень.

Ще багато ведеться балачок про неефективність та низький відсоток тих, хто спромігся завершити курс. Це, на мій погляд, цілком природне явище, з огляду на умови, які завжди лишають право прийняти рішення про доцільність подальшого вивчення курсу.

Отже, трохи ми тут потеревенили про цікаві ініціативи в освіті. А далі, як то кажуть, самі вирішуйте: варто чи не варто слухати під час поїздок в метро якогось там професора з університету Пенсильванії…

А якщо ідея таки зацікавила, раджу ознайомитись з коротеньким оглядом МООС в Україні та світі.