Чи потрібний молоді практичний досвід?

Русская версия

Свого часу мені дуже не вистачало можливості безпечно потренуватися робити свої перші дизайн-макети, рекламні кампанії та багато іншого. Тому перші місяці роботи у відділі маркетингу були для мене суцільним стресом: невпевненість початківця, присмачена дедлайнами, паралізувала творчий підхід та експериментаторство. Бо страшно. Мій керівник на той час мало скидався на ментора, бо мав купу власних справ, а від мене чекав швидких і влучних рішень.

На практиці все не так, як в академії) Більш конкретно та специфічно.

Чи потрібний молоді практичний досвід? | Dystlab Library

Вважаю, що перший практичний досвід багато кому дається вельми складно, незалежно від сфери діяльності. Знаю й людей, які не ризикнули працевлаштуватися за фахом, бо розуміли, що будуть прикрі помилки, які роботодавці їм можуть не пробачити.

Півроку тому я виступила ініціатором проекту Dystlab Job, в межах якого ми планували надати молоді можливість попрацювати із завданнями з реальної практики, а також отримати поради ментора щодо своєї роботи. Звісно, тут є дедлайни та певні вимоги, але це лише перше наближення до умов роботи в компанії. Тож ми назвали це стажуванням (ще не повноцінна робота, але вже й не навчання в чистому вигляді).

Чого не вистачає більше: досвіду чи мотивації?

Хочу поділитися своїми спостереженнями під час координації проекту Dystlab Job:

 1. Ментори (досвідчені фахівці) попри свою зайнятість на роботі  виявили готовність надавати різноманітні завдання із власної практики, а також перевіряти надіслані роботи стажистів. Нагадаю, стажування абсолютно безкоштовне, тож прямого прибутку вони з цього не мають.
 2. Багато кого цікавить така дистанційна практика. Вони проходять тестування та отримують свої перші завдання.
 3. Тренування практичних навичок у більшості на разі не в пріорітеті. Здавалося б, це суперечить попередньому спостереженню. Але ні)

Розглянемо це питання докладніше.

Дистанційне стажування — це цікаво, бо:

 • безкоштовно
 • можна поглянути на реальні кейси
 • можна отримати фідбек від фахівця
 • виконані роботи не завадять портфоліо початківця
 • Dystlab рекомендує кращих стажистів роботодавцям

Здається, достатньо причин, щоб принаймні спробувати. Але попри можливостей, зазвичай є ще й певні вимоги, які роблять ці можливості доступними. Що стосується стажування для інженерів у Dystlab, то вони такі:

 1. Треба володіти базовими поняттями обраного фаху, щоб скласти тест. Ота нудна теорія, яка всім добре відома, але не завжди застосовується на практиці.
 2. Доводиться самостійно розподіляти свій час на виконання завдання. Насправді, проблема тайм-менеджменту тут одна з ключових. Роботу треба здавати вчасно — це принциповий момент.
 3. Важливими виявились вміння ставити питання та співпрацювати з колегами. Майданчиком спілкування стажистів між собою та з менторами є спільнота в Dystlab Community. Ті, хто не соромиться запитувати, мають більше шансів отримати підказку чи пояснення від колег.

Схема проста:

знаєш → робиш → здаєш роботу вчасно

або

знаєш, але не все зрозуміло → ставиш питання в групі або відсилаєш своє бачення рішення ментору (раніше за встановлений дедлайн, лишаючи собі час на допрацювання) → отримуєш фідбек → робиш → здаєш вчасно.

Дійсно, нічого складного. Бо складне не тут.

Нема часу на розвиток

Найважче у цьому стажуванні — знайти в собі впертість подолати всі етапи, тобто задіяти силу волі. Мотивація "прокачати" свої практичні вміння та отримати корисний досвід відходить на другий план, коли стажист отримує перше завдання і розуміє, що тут треба працювати.

Коли стажист пише, що "не знайшов час" на виконання завдань, він впевнений, що нічого страшного від того не станеться. Так і є. Нічого не станеться. Ті, хто бажає у своєму житті змін, знають: коли нічого не відбувається — це колапс, ніякого розвитку... Отже і перспектив не надто багато.

І лишаються такі хлопчики та дівчатка довіку сидіти в своїх "не хочеться" й "не на часі" в очикуванні дива, яке миттю підійме їх на недосяжний професійний рівень...

Чи потрібний молоді практичний досвід? | Dystlab Library

Не скажу нічого нового, просто нагадаю: щоб чогось досягти — треба працювати. Щодня.

На жаль, більшість стажистів виявляються до цього не готові. Тому тих, хто пройшов всі етапи стажування, не надто багато, але вони є. Їх ми і рекомендуємо роботодавцям, адже цілеспрямовані працівники, які готові інвестувати свій час та енергію у розвиток своїх професійних якостей, зазвичай користуються попитом.

До чого це я? До того, що можливості завжди є. Деякі з них команда Dystlab вже створила. Та чи стане вам духу з них скористатися? ;)

Комментарии   

+2 # Марія Нікіцька 02.07.2017 09:22
Формат стажувань змінено:
- скасовано обов'язкове попереднє тестування
- скасовані дедлайни
- всі завдання можна завантажити у відповідних групах Dystlab Community

Успіхів!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать