Дівчатка та STEM: чому серед інженерів мало жінок?

Нещодавно натрапила на невеличку статтю How We Can Encourage the Next Generation of Female Engineers. Спочатку трохи здивувалась, навіщо цій галузі жінки? Ну, тобто навіщо їх активно залучати до технічних напрямків діяльності, коли, начебто, то не зовсім їхнє, не жіноче. Стоп! Отут я зрозуміла, що маю більш докладно дослідити це питання, бо, відчуваю, ця моя перша думка більше схожа на "ярлик" :)

Дівчатка та STEM: чому серед інженерів мало жінок? | Dystlab Library

Your flying machine? I can explain (надано: Flickr)

Провідні інжинирінгові компанії зацікавлені у залученні висококласних фахівців, незалежно від гендерних ознак. Більшість з них досить серйозно ставиться до профорієнтації підлітків і вивчають, що саме впливає на вибір майбутньої професії.

Як можна заохотити нове покоління обрати своїм фахом інженерію? А якщо мова йде про дівчаток? Фактично, кількість жінок в STEM-секторі становить лише 13% (Великобританія), 25% (США). За даними Dystlab, в СНД цей показник складає приблизно 20%.

STEM — акронім, який використовується для позначення сфери діяльності, що пов'язана з наукою (Science), технологіями (Technology), інженерією (Engineering) чи математикою (Mathematics).

Згідно з результатами недавнього дослідження, шістнадцять — критичний вік для молодих жінок, коли вони приймають рішення щодо продовження кар'єри в інженерній галузі або обирають інший шлях. Але цьому передує ще низка факторів, що впливають на цей вибір в майбутньому. Що може стимулювати нове покоління жінок-інженерів іти в цю професію, а також в інші напрямки STEM?

Все починається з ляльки

Так склалось, що більшість наукових та технічних ігор розраховані, в першу чергу, на хлопчиків. Згідно стійкому стереотипу гендерного виховання, такі ігри не мають надто зацікавити "справжню" дівчинку.

Та на щастя, суспільство вже встигло переоцінити деякі погляди на розвиток дитини та дещо змінити пріоритети. Так, нещодавно з'явилась нова серія ляльок від проекту MC2 (назву утворено від добре відомої формули E=mc2), девіз якого

Smart is the new cool!

Кожна лялька цієї серії має власний набір для експериментів, пропогуючи не лише стиль і красу, а й розум. Чудове поєднання гри та освіти для дітей молодшого віку!

Не варто забувати, що є ще безліч цікавих розваг, які цілком можливо використовувати для демонстрації цікавинок цього світу та більш чіткого розуміння деяких природних явищ. Всі діти надзвичайно допитливі. Тож, якщо вдало цим скористатись і показати малечі різномаїття життя та взаємозв'язок різних систем, це сприятеме більш свідомому вибору професії в майбутньому.

Важливо не обмежувати її світогляд, фокусуючись лише на нав'язаних суспільством функціональних обов'язках жінки.

Адже чітке усвідомлення свого шляху приходить саме од розуміння, в якій сфері вона буде найефективнішою, де вона може реалізуватись, в першу чергу, як особистість. І це може виявитись не зовсім "жіноча" професія інженера-проектувальника, програміста, аналітика чи наукового дослідника.

Дівчатка та STEM: чому серед інженерів мало жінок? | Dystlab Library

Barbie's Operation (надано: Flickr)

Шкільна освіта: можливості чи обмеження?

Відомо, що на рівні GCSE (General Certificate of Education Secondary Level), дівчатка випереджають хлопчиків з більшості предметів. Також слід зазначити, що дівчата завдяки своїм природнім здібностям, охайності та уважності здатні бути досить ефективними в технічній сфері. Тож, не зрозуміло, чому вони не прагнуть зробити кар'єру в інженерних або інших галузях, пов'язаних зі STEM...

Причин цього може бути декілька.

  1. Недостатня інформованість про функціональні обов'язки фахівців певної сфери
  2. Відсутність чіткої схеми взаємодії різних галузей на міждисциплінарному рівні
  3. Нерозуміння, в більшості випадків, практичного застосування навичок, набутих під час навчання
  4. Стереотипний підхід до фахового розподілу за гендерними ознаками

Важливо, щоб вчителі не відокремлювали свій предмет від загальної системи знань, а навпаки, інтегрували надану інформацію в площину її практичного застосування. Також вкрай необхідно давати розгорнуту мапу можливостей подальшої реалізації для дітей, що цікавляться природничими та технічними дисциплінами. Трендом сучасної освіти є активне залучення учнів до проектної діяльності, організація досліджень, моделювання певних процесів та систем.

Для підвищення ефективності навчання слід змістити акценти освітнього процесу та сконцентруватися на меті (і це не успішне складання іспитів, як Ви розумієте). Та це тема окремої статті...

Щодо вищої освіти, про це також вже не раз згадувалось на полицях Dystlab Library.

Дівчатка та STEM: чому серед інженерів мало жінок? | Dystlab Library

College of DuPage Society of Women Engineers Host Girl Scouts 2015 (надано: Flickr)

Жінка — не працівник?

Тепер зачепимо питання працевлаштування. STEM-сектор поєднує в собі галузі, в яких можна непогано заробляти, тож не бачу причин розумній жінці відмовитись від кар'єри в технологічній чи інженерній сфері.

Але бути успішною сучасній жінці часто заважають стереотипи.

Американські дослідники, які зацікавилися цією проблемою, встановили, що саме в сферах, пов'язаних з математикою, інженерією, наукою та технологіями, жінкам працевлаштуватися важче, ніж чоловікам.

Хоч і неявно, та все ж таки існує упереджена думка щодо найму на посаду інженера жінки. Перевага віддається чоловікам, бо вони здаються більш компетентними, навіть коли результати тестувань у жінки-претендента кращі.

Коли ж роботодавці беруть до уваги ще й сімейний статус жінки, то тут програш в будь-якому випадку: заміжня і є діти - отже буде весь час на лікарняниих з малечею, незаміжня - тим паче, заміж піде, потім в декрет, потім ті ж діти... Халепа, та й годі)

Та чи є жінка менш ефективним працівником? Чи нашаруввння передумов заважає роздивитись в ній фахівця? На щастя, не всі роботодавці діють так упередженно, та прикладів сторожкого ставлення до жінок в технічних галузях ще достатньо.

В розвинутих країнах малою часткою жінок в STEM занепокоєні на державному рівні та намагаються змінити ситуацію, запроваджуючи освітні та менторські програми (наприклад, США).

Розширення можливостей для жінок в цих областях є важливим кроком на шляху до економічного успіху і рівності для жінок в усіх напрямках. І наостанок, перелік чудових ресурсів, які будуть цікаві молоді.

Дівчатка та STEM: чому серед інженерів мало жінок? | Dystlab Library

Society of Women Engineers (надано: Flickr)

Ресурси для натхнення та навчання

  • engineergirl.org — веселий та цікавий сайт, що здатний заохотити молодих дівчат придивитися до професії інженера. Тут можна відправити запитання жінкам, які працюють в цій галузі, а також отримати інформацію про те, що потрібно, щоб стати інженером або бути успішним в іншому секторі STEM;
  • techwomen.org — ресурс, покликаний об'єднати та підтримати жінок, які працюють в сфері науки, технологій, інженерії та математики через наставництво і обмін досвідом між фахівцями різних країн;
  • women.nasa.gov (NASA GIRLS та NASA BOYS) — це віртуальні програми навчання через взаємодію з практиками галузей STEM. Також на сайті є розділ з уроками, в яких наочно демонструється практичне застосування технологій або надаються короткі інструкції щодо схеми необхідних дій для досягнення певного результату;
  • education.com — тут дуже багато різноманітних навчальних матеріалів, особливо мені сподобались ідеї наукових експериментів (розділ Science Projects);
  • canteengirl.org — ще один сайт для підлітків з цікавими експериментами, історіями та корисними посиланнями;
  • engenious.ca — канадський проект, що надає вичерпну інформацію, чому варто стати інженером. А розважитись із користю допоможе інтерактивна гра the World of EnGenious, яка охоплює широкий спектр галузей інженерної сфери.

Також цікавими проектами вважаю Woman in Space та Girls Who Code. Таких лінків може бути безліч — варто лише захопитися цією темою)

Серед українських ресурсів нещодавно натрапила на technic.in.ua — тематичний освітній ресурс українською мовою, де можна знайти інформацію з історії техніки та механіки, новини галузі, цікаві огляди тощо.

Тож, надихайтесь та навчайтесь!


Комментарии   

+1 # Олена 19.09.2017 18:27
Гарна стаття.Також часто стикаюсь зі стереотипами на кшталт "ти же дєвочка!" Окреме дякую за огляд ресурсів. Старша донька вочевидь більш технічно спрямована, тож матиму на увазі рекомендовані сайти.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать